The price of ginseng is not very expensive. Actually, it is divided into Nansha ginseng and Beisha ginseng. The price difference between them is not very big. Relatively speaking, the price of Nansha ginseng will be higher. The price of Nansha ginseng is about 30-70 yuan per kilogram, while that of Beisha ginseng is about 20-60 yuan per kilogram. And specific sale price can have small float, and the price of each area also has certain difference..
The quality of ginseng is also a major factor affecting the price. If its quality is good, the market price is relatively expensive. And some of the quality is not so good, it will sell very cheap. In this or suggest everybody, try not to be greedy for cheap to buy ginseng
1. Look: when you buy it, you can first look at its surface. If the size is very uniform, and the outer layer has a layer of powdery things, it means that it is a good quality ginseng.
2. Touch: there will be some small thorns on its surface, which are very hard to touch as a whole. If there are more small thorns, it means that the ginseng is very tender. If you break it, there will be powder in the section, and it sounds very clear.